Jak vznikal Týnišťský swingový festival Jardy Marčíka

 

Někdy kolem roku 1995 vznikl v hlavách vedoucích Mladého týnišťského big bandu (MTBB) Pavla Plašila a Karla Koldinského nápad, jak zčeřit stojaté vody kulturního života v Týništi nad Orlicí. Tím nápadem bylo uspořádání akce, která by představovala a uváděla vystoupení mladých sólistů a souborů, jež se zajímají o swing a jazz. Tak mohl proběhnout v květnu roku 1996 1. ročník Týnišťského swingového festivalu. Hvězdou tohoto prvního ročníku byla paní Jana Koubková s Českým klarinetovým kvartetem.
Od té doby se na týnišťském Tyršově náměstí, kde festival probíhá, vystřídalo mnoho desítek souborů a sólistů jako Vlasta Průchová, Jana Koubková, Dana Vrchovská, Yvone Sanchez, Dan Bárta, L. Kerndl, Karel. Hála, T.O.P. Dream Company, Ondřej Havelka a další. Kompletní přehled interpretů v jednotlivých ročnícíh najdete v sekci Program historie . 8. ročník festivalu byl poprvé mezinárodní - v Týništi vystoupili bigbandy z USA a Maďarska.
V roce 1998, v době příprav na 3. ročník festivalu, zemřel Jarda Marčík, základající člen MTBB a jeden z organizátorů festivalu. Od této události jsou festivaly pořádány na jeho počest.
Festival se během let rozrostl do velké kulturní události daleko přesahující rámec okresu a kraje. O možnost účinkovat na této kulturní akci mají zájem přední sólisté a soubory. Délka trvání festivalu se ustálila na dvou dnech - vždy první pátek a sobotu v červnu. Neodmyslitelnou součástí festivalu se již stali zvukaři Leoš Nývlt a Ivan Franěk a konferenciér Jiří Pavlík. Pro diváky i účinkující je vždy zajištěno občerstvení.

 

Festival se koná na Tyršově náměstí v Týništi nad Orlicí - viz Kontakt.

--------

Mladý týnišťský big band (www.mtbb.cz)
Město Týniště nad Orlicí (www.tyniste.cz)
Základní umělecká škola Týniště nad Orlicí (www.zustyniste.cz)